Kicsit beleolvastam a menstruáció témájába. Hát nem fényes a helyzet.
Kb 50 napot egy évben kihagynak az iskolás lányok és dolgozó nők a menstruáció miatt. Sok lány nem megy iskolába a vérzésük alatt és így megnehezíti a tanulást.
megfizethetőség: sok lánynak/nőnek nem megfizethető az importált betétek és helyette újságpapírt, anyagokat használnak.
higénia – ez egy nehéz kérdés : kevés a wc az iskolákban és munkahelyeken nincs hozzáférés folyó vízhez vagy akár wchez.
kulturális akadályok – a barátod vagy az apukád kb nem is beszélhet veled a menstruációról és nem vesz neked betétet. Ezt neked kell elintézni akár 13 évesen is.
szeméttermelés: egy átlagos európai nő évente 150-200kgnyi betétet használ el. Ami ha belegondolunk egy fejlődő országban, mint Kenya akár egy környezeti problémát is okozhat. itt a latrinába dobják vagy elégetik, ám itt abban is hisznek, hogyha egy nő elégeti a vérét akkor elveszti a termékenységét.
Betét-töri
Benjamin Franklin fedezte fel az eldobható „kötéseket”, amit a háborúban használtak szorító kötésként. Ezt 1888-ban vette át a Southhall pad nevezetű betétgyártó. Johnson and Johnson fejlesztette tovább Amerikában. És 1920-ban került a Kotex a piacra ami újrahasznosította a háborúban használt kötéseket (amiben fapép volt) mint női betétek.
1940-ben kezdték nagy méretekben elkezdeni gyártani a betéteket és 1960-ban a fapéphez felszívódást gyorsító gélt is adtak.
Az eldobhatóig nagyon sokféle dolgot használtak a nók a mentrációjuk alatt: akár szárított ürüléket, mohát, tengeri szivacsot, tengeri hínárt, növényi rotokat, cotton kendőket.
1970ben újra divatba jöttek a mosható betétek, mert az eldobhatók drágábbak voltak. Ám ahogy az ára lejebb ment és mindenféle „újítást végeztek rajta úgy egyre több nő váltottt át az eldobhatóra.
Eldobható lebomlók - mert a műanyag történelme sem érdekel
Több ilyen újjítás van. Banánrost vagy vizijácitból is van eldobható betét. Ez nagyon szuper lenne továbbfejleszteni és elérhetőbbé tenni és a piacon lévő hamis eldobható betéteket leleplezni.
(Vizijácint egy invazív növény, kb az egész tropikus övben elterjedt. A vízfelszíneket beborítva a víz alatti élővilágot veszélybe sodorja. Agresszívan terjeszkedik és nemcsak kinyírja az élővilágot hanem még itt a viktória tóban a halászok életét is megsanyaríntja)
Mosható betétek
Na és eljutottunk a mosható betétekig, amit jelenleg én is használok. Én Emillia betétjeit használom itt kint is amit Csete Mónika készít Budapesten. Igazán kényelmes és egészséges viselet.
Ha egy nőnek itt Kenyában van hozzáférése vízhez és szappanhoz akkor tudna ilyet használni. Van néhány ilyen készítő, ám sajnos Kisumuban nem elérhetők. Akármilyen női csoportban mutogattam a betétemet, nagyon tetszett a nőknek és látnak benne lehetőséget.
Így jutottam oda, hogy betéteket varrok. Háromfélét varrtam és mutattam meg a nőicsoportoknak.
Már két közös varráson vagyok túl két női csoporttal és mindkettőben 10-10 betétet varrtam. Miután hazaértem többet fognak varrni és szegény iskolákba fogják eljuttatni. Ezazzzz! Nagyon drukkolok nekik, ha szeretnétek támogatni ezt a kezdeményezést csak írjatok.