Mfangano Rusinga mögött van majdnem az Ugandai tóhatáron. Egy nagyobb szigetről van szó, ám sokáig kevesebb lakossal mint Rusinga. Ez köthető az elzártságához. 2005-ig egy autómentes sziget volt! Ami uh, menő.
A ferry utazás csodás, a kis közeli szigetekkel, a halászhajókkal. Ám szörnyű, hogy ha megisznak egy kólát utána bedobják a tavukba. Többször odamentünk és mondtuk, hogy ez nemjó, dobják ki a szemétbe és ne a gyönyörű tavukba, de csak üres szemekre találtunk, ami megijesztett.
Az első nagy találkozásunk a szigeten a helyi kocsmában Karl Marx-szal volt, aki egy helyi suba matek és angol tanár. Egy kis filozófiai beszélgetés után elváltunk tőle, de még az úton találkoztunk Toni Blair nevű mangóárus lánnyal. Így ezek után azt éreztük egy elég érdekes helyre csüppentünk
Itt nem a Luo törzs hanem a Suba törzs tagjai laktak, akik ősei Ugandából hajóztak ide. Suba kultúra megörzésére alapult múzeum kertjében sátraztunk a szigeten. A helyi múzeum egyben a helyi focinéző hely is (közösségi ház mondjuk) és könyvtár(!) is. Az első nyitott könyvtár amivel Kenyában találkozok.
Mfangano mint Rusinga is HiV pozitív emberekkel tele van, halászatból élnek főleg, ám talán a suba kultúra miatt, de itt sokkal több nagy fa van és kevésbé sivatagos a sziget. A sziget körútunkon gyönyörű partokat, óriási köveket és kedves emberekkel találkoztunk. Ezt is érdemes meglátogatni.